Radnice chce lidem koupit kotle

06.02.2009 21:15

Myšlenku nakoupit obyvatelům neplynofikovaných místních částí kotle na dřevěné pelety oživila zdejší radnice. Tímto způsobem hodlá řešit problém znečištěného ovzduší.

„Lokální topeniště na tuhá paliva a doprava patří mezi jeho největší znečišťovatele,“ odkazuje starosta Jiří Částečka na pravidelně se opakující výsledky měření. „Týká se to zejména Byniny, Hrachovce a Lhoty u Choryně, kam plynofikace nedosáhla. Dvě až tři taková topeniště jsou schopna zamořit celou lokalitu.“

Město uvažuje o tom, že pro občany nakoupí kotle na pelety za podmínky, že se zbaví kotlů na uhlí a kaly. „Hledáme způsob financování. Už loni jsme se zastupiteli vyjednali, že do této akce vložíme část výnosu z prodeje městského majetku,“ připomněl starosta.
Kromě kotlů bude podle něj nutná také výměna domácích topných soustav, kde koluje zbytečně velké množství vody. „Celkové náklady na domácnost by se mohly pohybovat okolo 120 tisíc korun,“ odhaduje Jiří Částečka.
Radnice už ale v minulosti dvakrát neuspěla u Státního fondu životního prostředí se žádostí o dotaci. Malý ohlas měla také nedávná anketa pořádaná v neplynofikovaných místních částech. „Myšlenku státních dotací opouštíme. Záměr se pokusíme realizovat z vlastních zdrojů,“ oznámil starosta. Aby občany přesvědčil, zamýšlí v každé z dotčených místních částí zaplatit změnu vytápění v jednom či dvou domcích, kde je situace nejhorší.
Z výlučné finanční režie města ale možná sejde. „Prostřednictvím Krajské energetické agentury zpracováváme projekt na výměnu kotlů, který by byl financován z evropských fondů,“ informoval vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Zlínského kraje Alan Urc. „O finanční prostředky na tento účel by mohly žádat obce i fyzické osoby. Předpokládám, že první výzvu vyhlásíme letos na podzim.“

 

Zpravodaj LIVE

—————

Zpět