Studenti: Víme, jak na emise

17.04.2008 20:15

Z patnácti a půl tuny na nulu. O tolik by se dalo snížit množství oxidu uhličitého, které ročně vypouští do ovzduší kotelna Mateřské školy v Hrachovci.

„Stačilo by změnit způsob vytápění z propan butanu na dřevěné pelety, zateplit plášť budovy a vyměnit dřevěná okna za plastová,“ tvrdí Jiří Bury, člen řešitelského týmu studentů zdejší stavební průmyslovky. I s kotlem, na který může radnice získat dotaci, by to podle jejich výpočtů přišlo na 864 tisíce. „Ekonomická návratnost, spočívající ve využití levnějšího paliva a úsporách energie, činí devět let. Po uplynutí této doby lze uvažovat o další investici, například do slunečních kolektorů.“
Čtyři studenti oboru technická zařízení budov na svém řešení pracovali dva měsíce. Pro inspiraci navštívili mateřskou školu v místní části Bynina, kde město nechalo namísto dosluhující koksové instalovat kontejnerovou kotelnu na dřevěné pelety. „Zvažovali jsme i jiné obnovitelné zdroje energie, ale pelety se ukázaly jako nejvýhodnější,“ říkají studenti.
Svou práci přihlásili do soutěže s názvem CO2 liga, kterou Energetická agentura Zlínského kraje vyhlašuje s cílem navrhnout opatření vedoucí ke snížení emisí tohoto „skleníkového plynu“. „Studenti se přinejmenším seznámí s problematikou obnovitelných zdrojů energie,“ hodnotí význam soutěže učitel Petr Pobořil.
„Je to zajímavá myšlenka,“ vrací se k navrženému řešení stavební technik městského úřadu a patron studentů Vítězslav Zachrdla. „Po projekčním zpracování ji lze zařadit do plánu investic a v závislosti na finančních možnostech města realizovat.“

Text převzat ze Zpravodaje LIVE.

—————

Zpět